WAPNA SODOWANE – POCHŁANIACZ DWUTLENKU WĘGLA
POWSTAWANIE
Wapno sodowane to mieszanina wodorotlenku sodu (NAOH) i wodorotlenku wapnia (CaOH), otrzymywana z tlenku wapnia i wodnego roztworu wodorotlenku sodu. W zależności od zastosowania może zawierać również wodę, wodorotlenek potasu, substancje zapobiegające tworzeniu się pyłów i zwiększające porowatość (krzemionka, ziemia okrzemkowa, zeolity), czy wskaźnik pH (wskazujący stopień zużycia granulatu).
WŁAŚCIWOŚCI I CHARAKTERYSTYKA
Produkt handlowy jest ciałem stałym i niepalnym. Ma postać granulatu (wytłoczek). Jest preparatem higroskopijnym (łatwo absorbującym wilgoć z powietrza).
USUWANIE DWUTLENKU WĘGLA PRZEZ ABSORBENT
Wapno sodowane usuwa dwutlenek węgla (i inne zanieczyszczenia) ze strumienia gazu za pomocą reakcji egzotermicznej przy udziale wody, na bazie katalitycznej reakcji chemicznej. Wapno sodowane zawiera kontrolowaną ilość wody, która bierze udział w reakcji. Woda jest również tworzona jako produkt uboczny reakcji.
Reakcja następuje w 3 etapach:
PRZEZNACZENIE WAPNA SODOWANEGO
- anestezjologiczne aparaty do znieczulenia (dowiedz się więcej we wpisie „Medyczne wapno sodowane w anestezjologii klinicznej„),
- aparaty do nurkowania o obiegu zamkniętym lub pół-zamkniętym (ang. rebreather), które w zależności od konstrukcji dzieli się na: CCR, SCR, PSCR.
- dzwony nurkowe,
- komory hiperbaryczne,
- okręty podwodne,
- schrony ratunkowe,
- aparaty oddechowe służb ratowniczych (m.in. straży pożarnej, ratownictwa górniczego),
- zakłady przemysłowe celem ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
- akwarystyka.
Sprawdź sprzedawane produkty REB.pl